Jméno hlavního hrdiny Guybrush je smyšlené. Vzniklo jednoduše tak, že si Ron Gilbert uložil soubor s hlavním hrdinou v grafickém programu pod názvem Guy. Program měl příponu .brush.
Monkey Island opravdu existuje. Jeho předloha se nachází v Karibiku a jmenuje se Isla de la Mona. Rozměrem i tvary odpovídá přesně tomu hernímu.
Právě stahujete požadovanou hru do vašeho počítače...
Budu moc rád, když danou hru ohodnotíte.
Díky, užívejte si staré hry!
V překladu Tajemství Opičího ostrova je grafická point-and-click adventura z roku 1990 od studia LucasArts. Hru vymyslel už v roce 1988 Ron Gilbert společně s Timem Schaferem a Davem Grossmanem. Gilbert si ve hře zakládal na průzkumu prostředí a řešení hádanek na úkor nekompromisních a frustrujících smrtí hlavní postavy v konkurenčních hrách.
Mladík Guybrush Threepwood připlouvá na fiktivní ostrov Mêlée s touhou stát se pirátem. Vyhledá pirátské vůdce ostrova, kteří mu řeknou, že musí splnit tři zkoušky, aby se jím stal. Vyhrát šermířský souboj s Carlou, místní mistryní, najít zakopaný poklad a ukrást cennou modlu z guvernérova sídla. Při plnění úkolů Guybrush putuje po celém ostrově, kde se také doslechne o příběhu piráta duchů LeChucka, který zřejmě zemřel při výpravě na tajemný Monkey Island. Po sledu několika událostí se Guybrush LeChucka bude snažit na tomto ostrově najít a zachránit guvernérku Elaine, kterou padouch unesl a chce si ji vzít.
The Secret of Monkey Island je klasická 2D adventura. Hráč ovládá postavu Guybrushe a interaguje s prostředím hry. V původní verzi hry bylo obsaženo dvanáct příkazů, v pozdější verzi devět, jako například mluvit, vzít, nebo použít. Pokud jste nezvolili správný příkaz k úkonu, hra vás nepustila dál. Při rozhovorech s postavama může hráč volit z několika témat dialogu. Monkey Island je jednou z prvních her, která takovou technologii obsahuje.
Hra má moc pěknou stylizovanou grafiku postavenou v lehce modifikovaném enginu SCUMM pro trochu přívětivější prostředí oproti předchozím hrám. Kromě krásné grafiky je nutno vypíchnout i vkusný smysl pro humor a hratelnost. Původní EGA verze vyšla na disketě a měla rozlišení 320x200 a 16 barev, kvůli čemuž bylo prostředí často znásilněno do bizardních barevných tónů. Pozdější VGA verze obsahovala 256 barev a vysoce kvalitní soundtrack na CD. Verze na Smetišti her obsahuje neoficiální českou lokalizaci v podobě titulků..
Nádherná, až umělecká grafika, humor, hratelnost, česká lokalizace.